Hizmetlerimiz

ISO 14064 - Karbon Ayak İzi

Karbon Emisyon Hesaplama

Karbon Ayak İzi Nedir?
Bireyin, topluluğun, herhangi bir kuruluşun faaliyetleri sonucunda atmosfere salınan sera gazlarının karbondioksit halini karbon ayak izi olarak tanımlıyoruz. Karbon ayak izini en çok oluşturan sektörlerden biri de endüstriyel üretim sektörüdür.
Hızlı nüfus artışı, ekonomik faaliyetlerin artışı, kentleşme gibi birçok faaliyet Karbon Ayak İzinin her geçen saniye artışına sebep olmaktadır. Karbon ayak izini en çok oluşturan CO2 emisyonları içinde en büyük paydayı %26 ile elektrik sektörü oluşturmaktadır. Bir ülkenin karbon ayak izi oranları, diğer tüm ülkeleri de ilgilendirmektedir. Karbon ayak izini düşürmek ve minimumda tutmak tüm bireylerin, ailelerin, ülkelerin görevidir. Gelecek nesillere yaşanabilecek bir dünya bırakmak için Karbon ayak izimizin farkına olmalıyız.

Karbon Ayak İzi Hesaplama
Karbon ayak izi hesaplama süreci oldukça detaylı ve kapsamlı bir işlemdir ve doğru hesaplama yapmak için uzmanlardan yardım almak önerilmektedir. Ancak, bu süreci kolaylaştırmak ve hızlandırmak için Carbonplus+ yanınızda!
Carbonplus+, kişilerin ve kurumların karbon ayak izi hesaplamalarını yapmalarına ve detaylı raporlar sunmalarına olanak tanıyan bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde, enerji tüketimi, ulaşım, gıda tüketimi ve atık yönetimi gibi kaynaklar dahil olmak üzere tüm sera gazı emisyon kaynakları belirlenir ve her bir kaynağın sera gazı emisyon miktarı belirlenerek eşdeğer karbon miktarına çevrilir. Son olarak, tüm eşdeğer karbon miktarları toplanarak, karbon ayak izi hesaplanır ve detaylı bir rapor sunulur.
Günümüzde karbon ayak izi önemli bir husus haline gelmiş bulunmakta ve karbon ayak izi nedir, karbon ayak izi nasıl azaltılır gibi sorular da ortaya çıkmış bulunmakta. Carbonplus+’ın kullanıcı dostu arayüzü, kolay kullanımı ve detaylı raporlama özellikleri sayesinde, kişiler ve kurumlar karbon ayak izi hesaplamalarını kolaylıkla yapabilirler.